FX-Man -- Personal geocaching page --

Hercule Poirot


GC114JG - Hercule Poirot
Link to geocaching.com

Placed: 03.03.2007
Type: Mystery cache, micro
Difficulty: 2
Terrain: 1.5


Agatha Christie

Agatha Mary Clarissa Christie Mallowan se narodila 15. září 1890 v Ashfieldu, rodinném domě v přímořském letovisku Torquay (jižní Anglie) jako nejmladší dítě Fredericka Alvaha Millera, amerického vystěhovalce, a jeho anglické ženy, Clarissy Boechmer. Nejvíce Agathu během její pozdně viktoriánské výchovy ovlivnili (vedle rodičů) její pečovatelka, starší sourozenci Margaret "Madge" a Louise "Monty" a babičky.

24. prosince 1914 si své „ano“ řekla s Archibaldem Christiem.
V roce 1920 se společnost Bodley Head rozhodla vydat první román Agathy Christie - Záhada na zámku Styles, ve kterém se poprvé objevil výstřední belgický detektiv Hercule Poirot.

Ve svých dílech však ztvárnila i jiné detektivní postavy jako např. slečnu Marple, dvojici Tommy a Tuppence, Parker Pyne, Harley Quin a další…

Zemřela ve svém domě ve Wallingfordu v Cholsey 12. ledna 1976.

Její dílo ale žije dál. Od roku 1920 se prodala více než miliarda výtisků jejích knih, které byly přeloženy do více jazyků než Shakespeare. Jen Bible Agathu Christie překonává v počtu jazyků, ve kterých je dostupná.
„Past na myši“ se v londýnském West Endu hraje nepřetržitě od svého uvedení v roce 1952 a stala se tak nejdéle hranou divadelní hrou v historii.

 

Hercule Poirot

I když se nám může leckdy zdát, že druhý nejslavnější detektiv skutečně žil, byl pouze nádherným výtvorem tehdy 25leté Agathy Christie, která v roce 1916 začala psát svůj první detektivní román. Zvolila si způsob vraždy a prostředí, ve kterém se zločin odehraje, a zbývalo uvést na scénu detektiva. Měl být chytrý, originální, puntičkářský, měl mít zkušenosti se zločinem a zločinci, honosit se nezvyklým jménem a být typem detektiva, který by se nepodobal žádnému jinému. A tak se čtenáři mohli v Záhadě na zámku Styles (1920) seznámit s Herculem Poirotem, belgickým policistou ve výslužbě.
Hercule Poirot bydlel v Londýně, ale své obydlí často opouštěl a vydával se na cesty - do Sýrie, Jordánska, Egypta, Turecka,... - a všude se mu do cesty připletl nějaký zločin k vyřešení.

Z knihy „Vražda na golfovém hřišti“
Byl to obdivuhodný človíček. Měřil metr šedesát, vejčitou hlavu nakláněl trochu ke straně a když se rozčilil, oči mu blýskaly zelenavým leskem. Nosil vojensky navoskovaný knír a tvářil se nesmírně důstojně. Celým zevnějškem působil uhlazeně, až vybraně elegantně a upravenost byla doslova jeho vášní. Šikmo připevněná ozdoba, smítko prachu nebo sebemenší nedbalost v oblečení někoho jiného představovalo pro tohoto mužíčka utrpení, dokud se mu nepodařilo onu chybu napravit. Jeho božstvy byly Pořádek a Metoda. V určitém smyslu odmítal konkrétní důkazy, jako šlépěje nebo popel z cigarety, a prohlašoval, že samy o sobě nemohou detektivovi pomoci rozluštit nějakou záhadu. S přehnaným uspokojením si pak poklepal na svou vejčitou hlavu a řekl: 'Skutečná práce probíhá tam uvnitř, v malých šedých buňkách. Nikdy nezapomínejte na malé šedé buňky, příteli.'."

Nejznámější ze série Hercul Poirot jsou např. Smrt Lorda Edgwarea (1933), Vražda v Orient Expressu (1934), Smrt v oblacích (1935), Vraždy podle abecedy (1936), Vražda v Mezopotámii (1936), Vánoce Hercula Porota (1938) a další.. Postava detektiva Hercula Porota se objevila ve 40 dílech od Agathy Christie.
Díla Agathy Christie se stali předlohou pro mnoha televizních adaptací, jako celovečerní filmy tak tel. seriály.
Hercula Poirota ztvárnilo několik herců jako např. Austin Trevor, Albert Finney, Peter Ustinov a v neposlední řadě David Suchet, který byl dle ohlasů diváků nejoblíbenější.

A nyní jíž k vlastním souradnicím pro cache:
Následují čtyři velmi jednoduché otázky, každá odpověď má svou číselnou hodnotu, kterou dosaďte za odpovídající písmenko do rovnice. Výsledek budou souřadnice pro cache.

A - Přítel a společník H. Poirota se jmenoval?
Kapitán Arthur Hastings - 2
Inspektor James Japp - 5
Sir Henry Clithering - 8

B - Sekretářka H. Poirota se jmenovala?
Ariadne Oliver - 9
Felicity Lemon - 7
Vera Rosakoff - 3

C – Jaké národnost byl H.P.?
Angličan - 1
Francouz - 6
Belgičan - 4

D - Jakou ozdobu nosil H.P. na klopě saka?
Květinu - 8
Stříbrný odznak - 3
Špendlík Viktoriánská váza - 9


N50° (A-2)  (D-C-4) . (A*2)-3  (C+D-6)  (C*2)-1  +33
E015° (D-B)+2  (C-3) . (A+C)  (D-B)  (B-C)*2  -15

Pro malý posun cache, přičtěte a odečtěte od posledních trojčíslí poslední čísla!


Hezkou zábavu a hodně štěstí....
 Lists of logbook here. Warning! Spoilers may be included.

back

e-mail | print | top